Historie sboru

 

Historie sboru dobrovolných hasičů v Hlinsku

Dobrovolný hasičský sbor v Hlinsku vznikl v roce 1875. První pokus o založení sboru dobrovolných hasičů je zaznamenán v roce 1871. Byl ustaven Tělocvičný hasičský spolek. Místodržitelství stanovy neschválilo, a jak se ukázalo, ani činnost spolku hasičským potřebám nevyhovovala. O tři roky později, a to 2. října 1874 asi ve 22 hodin, vypukl z neopatrnosti požár, který se rychle rozšířil, a tak vyhořelo celkem 76 obytných domů. V boji s živlem se dosavadní způsob hašení ukázal jako nedostatečný. Proto za pomoci českého učitele Čeňka Růžičky, bývalého člena prvního českého sboru ve Velvarech, došlo k založení sboru. Stanovy nesly datum schválení 22. září 1875.

První hasičská zbrojnice

Vybavení sboru bylo nedostatečné. Dvě stříkačky, do nichž se musela voda nalévat nádobami, mosazné výpustní roury, několik těžkých žebříků a háků, několik košů k nošení vody. Do Chrudimské župy vstoupil sbor v listopadu 1879 a stal se také členem Ústřední zemské hasičské jednoty. V roce 1880 si sbor pořídil takzvaný rekviziční vůz a později k němu přibyla stříkačka za 800 zl. Lezeckou výstroj pro 30 členů za 90 zl. darovala místní firma Karel Churain.

 

V ostatním vypomohli místní řemeslníci. Sbor si také chtěl opatřit novou stříkačku. Zajistilo ji město na své náklady – 1200 zl. a sbor ji používal až do roku 1916.

Hlinsko mělo v roce 1900 celkem 4 132 obyvatel, kteří žili v 630 domech. Hasičský sbor čítal 60 činných a 70 přispívajících členů. V roce 1907 si sbory na Hlinecku založily samostatnou Hlineckou župu, do níž vstoupil i sbor v Hlinsku. Parní stříkačku si Hlinečtí pořídili v roce 1909. První světová válka zasáhla do života organizace velmi negativně. Polovina členů odešla na vojnu, z níž se pět nevrátilo. Ti, kteří zůstali doma, založili ochranný a samaritánský odbor, který zajišťoval dopravu raněných do místních lazaretů. Po celou dobu války prováděli hasiči hlídkování a úzce spolupracovali s Červeným křížem.

Rok 1927 byl pro sbor významný hned z několika důvodů. Především sbor zakoupil motorovou stříkačku o výkonnosti 1500 litrů za minutu za 140 000 Kč. Hasiči jídali jméno „Pepina“.

Dále se v uvedeném roce postavila jednopatrová požární zbrojnice v hodnotě 250 000 Kč.

V roce 1932 byl založen odbor žactva. V letech okupace prováděli hasiči službu v rámci protiletecké obrany. Když 24. června 1942 hořely Ležáky, sbor vyjel k požáru, ale již v Holetíně jej vrátily německé hlídky. V odbojové skupině utvořené v ústředí ZHJ pracoval Vlastimil Severin, výcvikový referent OHJ Chrudim. V průběhu let byl vyzrazen, zatčen a po těžkém utrpení v terezínské pevnosti 19. března 1945 zemřel. (V jeho upomínku je zasazena na požární zbrojnici pamětní deska). V květnových dnech 1945 byl sbor celý týden v pohotovosti. Dvě motorové stříkačky DS-16, přidělené od UNRRY krátce po roce 1945, předali Hlinečtí jiným sborům.

V  roce 1972 se město stalo stálým pracovištěm veřejného požárního útvaru, dnes Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Po "sametové revoluci" byl Svaz  v roce 1991 přejmenován na Sdružení hasičů Čech,Moravy a Slezska (SH ČMS) jehož součástí je i náš sbor  dobrovolných hasičů  (SDH Hlinsko).                         

              

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.